niedziela, 20 maja 2012

KORKOWIEC AMURSKI  [Phellodendron amurense]

Przywiozłam go w zeszłym roku z Arboretum SGGW w Rogowie, przyjął się pięknie, przezimował pięknie bez okrywania i właśnie ma pąki kwiatowe.

Kilka dni później dorzucam zdjęcie kwiatów :) ale owoców się chyba w tym roku nie doczekam, może za rok się uda.




Korkowiec to drzewo o ładnej, obficie ulistnionej koronie, dorastające do wysokości 15 metrów. Występuje w Mandżurii i Północnych Chinach. Kora regularnie głęboko spękana, z grubą warstwą elastycznego korka. Liście nieparzystopierzaste długości do 35 cm, naprzeciwległe, 5-13 listkowe, opadające na zimę. Jesienią przebarwiają się na żółto.Kwiaty zielonkawożółte, drobne, niepozorne, zebrane w dość długie szczytowe wiechy. Kwitnie w lipcu dostarczając pszczołom bardzo dużo pyłku i nektaru
Owoce kuliste średnicy 1 cm, dojrzałe czarne, pachnące żywicą, długo pozostają na gałęziach zwabiając ptaki. Roślina miododajna, cenna dla pszczelarstwa. Bardzo wytrzymała na mróz. Rośnie dobrze na wilgotnych, żyznych, głębokich glebach i znosi dobrze surowe zimy. Nieodpowiednie są gleby piaszczyste, ciężkie gliny, zastoiska mrozowe i miejsca całkowicie odsłonięte. Sadzić należy pojedynczo, w eksponowanych miejscach, pozostawiając dużo miejsca. Nie wymaga cięcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz